Zakończenie roku szkolnego

W dniu 25 czerwca nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Uczniów z życzeniami bezpiecznych i zdrowych wakacji oraz nabrania nowych sił podczas letniego wypoczynku pożegnała Pani Dyrektor Bożena Merchel oraz wychowawcy.

 

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

odbędzie się w dniu 25 czerwca 2021 roku (piątek)

 

 

  • dla uczniów klasy I, II, III o godz. 8:00,

 

  • dla uczniów klasy IV, V, VI, VII o godz. 10:00,

 

  • dla dzieci z oddziałów przedszkolnych o godz. 12:00.

 

Pożegnanie absolwentów

24.06.2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji ukończenia szkoły przez ósmoklasistów. Na galę z tej okazji przybyli rodzice, nauczyciele, wychowawca oraz pozostali pracownicy szkoły .Apel rozpoczął się od powitania , a następnie części artystycznej, w której absolwenci dziękowali za opiekę, trud, wychowawczy i sprawowaną nad nimi opiekę pani dyrektor i wszystkim nauczycielom. Następnie jak co roku pani dyrektor wręczyła świadectwa, nagrody i dyplomy wszystkim uczniom ósmej klasy. Uhonorowani zostali również rodzice wyróżniających się uczniów listami gratulacyjnymi. Na zakończenie uczniowie klasy siódmej podziękowali absolwentom za wspólne lata spędzone w murach szkoły.

Mamy nadzieję , że czas spędzony w Szkole Podstawowej w Koloni tegoroczni absolwenci będą wspominać ciepło , każdemu życzymy wiary we własne możliwości, która będzie za sobą niosła liczne sukcesy w dalszej edukacji. Powodzenia !

Opracowała : Lucyna Breza

 

Wycieczka do stolicy Kaszub

Wycieczka do stolicy Kaszub.

Uczniowie uczęszczających na lekcje „Własnej Historii i Kultury” pierwszego dnia lata 2021 udali się do Gdańska – stolicy Kaszub.  Poznawanie Gdańska  zaczęli od spaceru ul. Mariacką do gotyckiego Kościoła Mariackiego, największej budowli sakralnej tego okresu w Europie. Młodzież szczególnie interesowała się „Zegarem astronomicznym” oraz ołtarzem – złoconym poliptykiem - Koronacji Najświętszej Marii Panny. Niesamowite wrażenie – u tych, którzy wytrwali i doszli -  wywołał widok na panoramę Gdańska z wieży Kościoła Mariackiego. Po trudach wspinaczki przed spacerem ul. Długą, chwila wytchnienia i czas na pyszne lody. Potem oglądanie Zbrojowni, „rzut oka” na Dom Uphagena, sprawdzanie długości dawnych miar – stopy, łokcia i sążnia-,  Dwór Artusa i oczywiście pamiątkowe zdjęcie przy fontannie władcy mórz Neptuna. Przejście Złotą Bramą nad Motławę i zwiedzanie interaktywnej Sali „Ludzie-Statki –Porty” w Narodowym Muzeum Morskim. Tu sterowanie statkami, wywoływanie Tsunami, szyfrowanie wiadomości alfabetem Morse’a,  poznawanie miejscowości, w których znajdują się latarnie morskie, dokonywanie załadunku na barkę i wiele innych ciekawostek. Następuje czas powrotu. Jeszcze tylko liczenie średniowiecznych, kamiennych rur spustowych, zwanych: rzygaczami, gargulcami, opluwaczami, przedstawiającymi  przerażające stwory. (My zauważyliśmy 73, choć wiemy, że jest ich znacznie więcej). Na zakończenie wyjazdu oglądanie czarnej bryły Teatru Szekspirowskiego.

Z niecierpliwością oczekiwać będziemy kolejnego etapu poznawania stolicy Kaszub.

Opracowała:
Małgorzata Szadkowska

     
     

 

Koncerty i konkursy muzyczne Oliwii i Jakuba

- PSM w Kartuzach „Konkurs Muzyki Filmowej” - laureatka 2 miejsca Oliwia Węsierska (kl. 4 c6, fortepian) – A. Kurylewicz „Polskie drogi” https://youtu.be/r-mbmItzFro

- PSM w Kartuzach IV KONKURS KOMPOZYTORSKI - „TANECZNYM KROKIEM” - laureatka 3 miejsca Oliwia Węsierska kl. IV/c6 (fortepian) - Walc Tajemnic https://youtu.be/3hXJ2K23gsA

- Gdański Archipelag Kultury „ Muzyczne Impresje” laureat 3 miejsca
Jakub Węsierski (kl.3 c6, trąbka)
„The Victor” H. A. Vander Cook
https://youtu.be/8WiNFZfy8e4

Rowerem po Kaszubach

Dnia 15 czerwca uczniowie klas V-VI uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wybrali się na rajd rowerowy. Celem wyprawy było Lewino. Po pokonaniu kilkukilometrowej trasy dotarli do Cmentarzyska kurhanowego z czasów wczesnego średniowiecza. Poznali historię tego miejsca.Potem udali się do pomnika rycerza na koniu położonego w centrum Lewina. Tam każdy z uczestników wyprawy miał za zadanie wykonać szkic rycerza. Na koniec był czas na piknik na trawie. No i droga powrotna. Z kondycją było słabo, ale wszyscy dali radę. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili z wyprawy.

Organizacja wyjazdu i opracowanie:
D.Kobiela

 

Wyjazd do “Sołtysówki”

Uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się do Gospodarstwa Agroturystycznego Zagroda “Sołtysówka” w Łapalicach. Po przyjeździe zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani prze Panią Marzenę i zaproszeni do pięknej sali, gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy.

Jedna wybrała się z gospodarzem Panem Adamem, aby zobaczyć jak wygląda chlewnia. Mogliśmy wziąć na ręce trzytygodniowego prosiaczka. Następnie poszliśmy na łąkę, gdzie zrywaliśmy trawę z lucerną i koniczyną, którą mogliśmy nakarmić zwierzęta w mini zoo. Zobaczyliśmy daniele, bażanty, kury ozdobne, pawie, króliczki, szynszyle i wiele innych zwierząt.Szczególnie zachwyciły wszystkich kolorowe papugi.

Druga grupa w tym czasie obierała, kroiła świeże truskawki, by przygotować z nich pachnące konfitury. Potem była przejażdżka wozem drabiniastym po okolicach Łapalic. Na zakończenie były kiełbaski pieczone na ognisku. Każdy z uczestników otrzymał dżem w słoiku oraz odznakę “Małego farmera”. Był to ciekawy dzień, pełen emocji i nowych wrażeń. Uczniowie i opiekunowie byli zachwyceni.

Organizacja wyjazdu i opracowanie:
D.Kobiela

 

Lokalna Grupa Rybacka w Chmielnie

Uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji języka kaszubskiego pojechali do Chmielna do Lokalnej Grupy Rybackiej. To miejsce z mnóstwem atrakcji, zabaw i kreatywnych zajęć warsztatowych. Nasi uczniowie w ten dzień stali się artystami pełnymi pozytywnych wrażeń i emocji. Dzieci tworzyły pięknie, pachnące kolorowe glicerynowe mydełka, które pięknie zapakowały. Następną atrakcją wycieczki było malowanie na szkle. Dzieci bardzo starannie odrysowały wzory kaszubskie po czym farbami je pomalowały. Piękne obrazy zabrali do domu. Po tak aktywnych zajęciach udaliśmy się do sali interaktywnej gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne m.in. z zakresu ekologii i ochrony przyrody,a także tematyczne oraz projekcje filmów przyrodniczych w 3D. Lokalna Grupa Rybacka to miejsce z mnóstwem atrakcji, zabaw i kreatywnych zajęć warsztatowych, gdzie na gości czekają rybackie gry, zabawy ruchowe, kalambury, rebusy i konkursy. Zapewne będziemy niejednokrotnie to miejsce odwiedzali.

 

Warsztaty w Chmielnie

Uczniowie klas IV- VIII uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach w siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej w Chmielnie. Ozdabiali techniką decoupage drewniane kwiaty. Większość uczniów po raz pierwszy spotkała się z tym sposobem ozdabiania.Potem był czas na zabawę na ścieżce edukacyjnej znajdującej się obok siedziby LGR. To były nowe doświadczenia.

Organizacja wyjazdu i opracowanie:
D.Kobiela

 

Harcerskie ognisko

Harcerze z 1.D.H. im. Hieronima Derdowskiego zorganizowali wspólne ognisko. Śpiewali piosenki przy akompaniamencie Oli na gitarze, opowiadali różne historie. Każdy miał coś do powiedzenia. Długo nie było wspólnych spotkań. No i najważniejszy element zbiórki to pieczenie kiełbasek i ziemniaków w ognisku. A jak smakowały…. Pogoda była przepiękna.Wspólne popołudnie było bardzo udane. Z niecierpliwością czekamy na kolejne harcerskie przygody.

Organizacja i opracowanie:
pwd. D.Kobiela

 

Morze, nasze morze

Harcerze 1 DH im. H. Derdowskiego, zuchy z 1 GZ „Ekoludki” wraz z druhnami spędzili ostatni weekend pt.: "Morze, nasze morze" w Ostrowie. Morską „podróż” w pięknej słonecznej aurze zaczęli w Koloni skąd udali się przez Karwię do Ostrowa, gdzie mieli swoją bazę wypadową. Po zakwaterowaniu na terenie istniejącej od 2001 r. parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wyruszyli nad morze. Tam każdy zuch i harcerz sprawdzał temperaturę wody … stopą, przekazywane do oboźnego informacje brzmiały jednomyślnie – woda jest ciepła(?). Po tej próbie spacer brzegiem morza, budowanie twierdz, wież i zamków i zawody w "przelewaniu" Bałtyku bliżej Koloni, niestety ... . Po powrocie kolacja, nocne rozgrywki sportowe, pląsy i śpiewogranie. Sobotni poranek powitał biwakowiczów chmurami i kilkoma kroplami deszczu, zamiast wyprawy – majsterka. W szóstkach i zastępach wszyscy robili zaczarowane okulary, przez które przebijało słońce. Następnie udali się do latarni morskiej w Rozewiu, skąd przeszli pod pomnik upamiętniający przejście przez Lisi Jar króla Zygmunta III Wazy w 1598 r.  i dalej do Jastrzębiej Góry. Tu krótka przerwa na pyszną zupę, marsz po wietrznej plaży i biegi wytrzymałościowe po kilkudziesięciu schodach. Harcerska wędrówka zakończyła się przy Gwieździe Północy, najdalej wysuniętym na północ miejscu Polski, gdzie harcerze starsi zaczęli uczyć zuchy różnych wyliczanek ułatwiających zapamiętanie angielskich nazw kierunków świata. Na zakończenie przejazd do Pucka, chwila na przypomnienie roku 1920 i zaślubin Polski z Morzem - gen. Haller. Zuchy i harcerze rozstali się z nadzieją na kolejne biwaki i dalsze harcerskie przygody.

Biwak zorganizowały i przeprowadziły:
Danuta Kobiela
Małgorzata Szadkowska

 

W Parku Miniatur i Gigantów

Wczoraj, 8 czerwca na atrakcyjnej wycieczce w Parku Miniatur i Gigantów byli uczniowie kl. I –III oraz dzieci z PP „Ognik” i Oddziału Przedszkolnego. Swoja podróż zaczęli od oglądania „niewielkich” zabytków z Kaszub, Polski i Świata. Przez chwilę zmienili się w Guliwerów, w mgnieniu oka zwiedzającymi świat. Niektóre z miniaturowych budowli rozpoznawali np.: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Mur Chiński i kilka innych. Nagle powrót do rzeczywistości; kilka chwil w „Zamku Strachu”, kilka w „Gabinecie Luster”, potem spotkanie z bajkowymi bohaterami i … kozami, które miały ogromna ochotę na kanapki.

Po tych atrakcjach bardzo szybko wszyscy przenieśli się „pociągiem na kółkach” do Parku Gigantów. Tu czekała na nas kolejna moc wrażeń, także dydaktycznych. Spacer ścieżką przyrodniczą wśród ogromnych, owadów, ptaków, ssaków i ryb pozwolił na dokładniejsze poznanie niektórych zwierząt. Wśród olbrzymów znalazły się zwyczajne, żywe owce, z którymi porozumiewali się w owczej mowie niektórzy z nas. Przemierzając leśne ostępy dotarliśmy do Parku Pojazdów Bajkowych i Filmowych. Tu każdy mógł wybrać sobie wymarzony pojazd i przez chwilę „pokonywać” wiele dróg bajkowych, filmowych i innych. Ostatnim punktem programu były zabawy w prawdziwym samolocie, kulkolandii, na polu golfowym, pokonywanie labiryntu oraz pokonywanie toru przeszkód. Po wielu przeżyciach i przygodach dla ochłody czekały nas pyszne lody. Wycieczkowicze zmęczeni, zadowoleni, z głowami pełnymi wrażeń wrócili z wycieczki.

Dziękuje Państwu Dorocie i Grzegorzowi Skrzypkowskim za umilenie nam spędzonego w parkach czasu.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 
 
 

 

Serdeczna Karteczka dla Pani bibliotekarki

Najpierw człowiek mnie wymyślił, potem drukarz wydrukował.
Do księgarni po mnie przyszli, by dla dzieci mnie kupować”

W maju uczniowie biorący udział w ogólnopolski projekcie edukacyjnym „Serdeczna Karteczka”, którego głównym celem jest wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Uczniowie przygotowali „Serdeczną Karteczkę” dla naszej Pani bibliotekarki by w ten sposób wrazić swoją wdzięczność za jej oddaną pracę w bibliotece szkolnej oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Opracowała Katarzyna Okrój

 

Dzień Rodziny

,,Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót.

W niej wyrasta człowiek.”

 

7 czerwca, na uroczystość z okazji Dnia Rodziny, do szkoły zawitali niezwykli goście, rodzice dzieci klas I-III. Przybyłych przywitała Pani Bożena Merchel, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni. Następnie uczniowie edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowali rodzicom przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń program artystyczny: m.in. przedstawienie pt.”W rodzinie”, wiersze i piosenki. Występy młodych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie  wykonane upominki; zaczarowane lusterka, pachnące mydełka, kolorowe wazony, obrazy w ramkach oraz laurki. Po występach wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku w „zaczarowanym ogrodzie”.

Uroczystość prowadziła Martyna Deyk, uczennica klasy VIII.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku – wychowawczynie klas I-III, Danuta Kobiela, Katarzyna Okrój, Małgorzata Szadkowska.

 

Rajd po Kartuzach

Dnia 02 czerwca 2021 r. uczniowie klas III-IV-V wzięli udział po długiej przerwie w zajęciach na basenie. Potem wraz z opiekunami udali się na rajd pieszy po Kartuzach. Wspięli się na Punkt widokowy “Ławka Asesora” skąd podziwiali panoramę Kartuz. Potem Promenadą nad Jeziorem Karczemnym udali się na cmentarz. Przy grobie Aleksandra Majkowskiego zapalili znicze i odmówili modlitwę. Następnie poszli do zabytkowego kompleksu -Kolegiaty kartuskiej, gdzie poznali historię powstania Kartuz. Dalej Gajem Świętopełka wzdłuż Jeziora Klasztornego przeszli na Wyspę Łabędzią. Ostatnim punktem rajdu był plac zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni z pokonanej trasy wrócili do szkoły.

Organizacja wyjazdu i opracowanie: D.Kobiela

 

Dzień Dziecka

Co lubią dzieci?
słońce – gdy świeci,
deszcz – kiedy pada,
wiatr – kiedy gada,
mróz – kiedy szczypie,
śnieg – kiedy sypie…

Każdą pogodę
 z upałem, chłodem,
 o każdej porze…
 Byle na dworze!

(Włodzimierz Melzacki)

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest 1 czerwca od 1950 rokuJego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Tradycyjnie w Dzień Dziecka - 1 czerwca rodzice obdarowują swoje pociechy mniejszymi bądź większymi upominkami.

A w szkole?

Z tej okazji przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci. Mimo niepewnej aury wiele ciekawych zabaw, gier, rozgrywek odbywało się na świeżym powietrzu. Dzieci od najmniejszego do największego z radością korzystały z dmuchanej zjeżdżali, budowały konstrukcję z klocków „Bamp”, uczestniczyły w różnorodnych wyścigach i zawodach sportowych m.in. pokonywały trasę krokami dinozaura, przeskakiwały przez linę, pokonywały przeszkody na czas, puszczały bańki mydlane, przeciągały linę.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia wykonywane w fotobudce, oglądanie alpak oraz zajęcia integracyjne z wychowawcami.

Korzystanie z różnorodnych aktywności wyczerpywało siły. I na to znalazła się rada. Dzieci mogły ugasić pragnienie sokami owocowymi oraz słodkimi batonikami i popcornem.

Dyrektor Szkoły Pani Bożena Merchel oraz nauczyciele składają serdeczne podziękowania sponsorom: Państwu Annie i Danielowi Węsierskim - Delikatesy ANDA, Państwu Katarzynie i Pawłowi Kitowskim, Pani Marii Skrzypkowskiej za słodki poczęstunek oraz sponsorom, dzięki którym możliwe było zapewnienie tak wielu atrakcji dzieciom.

 

 

Uniwersytet Dzieci w klasie

Uczniowie klasy I zakończyli realizowany od września 2020 r. projekt edukacyjny pt.: „Przyroda z klasą. Czy wiesz jak żyje jeż?”

Podczas zajęć poznawali świat emocji i uczuć oraz świat przyrody. Wykonywali zadania ruchowe, plastyczne, konstrukcyjne, badawcze i przeprowadzali doświadczenia.

Oto niektóre z realizowanych tematów:

Dlaczego strach i złość są nam potrzebne?
Jak się uczyć koncentracji uwagi?

Gdzie mieszkają jeże?
Co to znaczy, że rośliny żyją?
Czy samochody przeszkadzają zwierzętom?
Po co ptakom pióra?
Swoje działania dokumentowali przesyłając sprawozdania z wykonywanych zadań na stronę uniwersytetu oraz wypełniając indeksy.

Po uroczystym wręczeniu dyplomów - 2 czerwca 2021r., wspólnie świętowali udany rok na „uczelni” przygotowaną przez siebie tęczową galaretką.

 

Opracowała:

Małgorzata Szadkowska

     
     

Kochanym Mamom

„Dom to wcale nie są ściany i sufity i podłogi,

ale ręce naszej mamy”.

Anna Kamieńska.

Co powiedzieć mamie w ten dzień ?

26 maja, święto wszystkich mam, dzieci z Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego „Ognik” zaprezentowały mamom przygotowane pod kierunkiem Pani Joanny Lekner i Pani Alicji Sikora wiersze i piosenki. Uczucia dzieci znalazły swój wyraz w samodzielnie wykonanych i ofiarowanych mamom upominkach, podziękowaniach, najlepszych życzeniach, a przede wszystkim w gorących uściskach pełnych miłości.

Natomiast uczniowie klas IV – VII wykonali, na zajęciach plastycznych - on-line, upominki i laurki z życzeniami i podziękowaniami : – Jest na świecie taka miłość, która jest bezinteresowna i najprawdziwsza ze wszystkich – to miłość matki do dziecka –G. Gargaś.

Do w/w słów każde z dzieci dopisało swoje podziękowania płynące prosto z serca.

Opracowała:

Joanna Lekner

 

Jesteśmy Eko – zbieramy makulaturę

Jesteśmy Eko – zbieramy makulaturę.

Harcerze 1 DH, zuchy 1 GZ oraz uczniowie szkoły przy współpracy rodziców po raz kolejny zebrali około 2 ton makulatury. Surowiec odebrany został ze szkoły przez współpracującą od wielu lat ze szkołą i harcerzami firmą VERDE z Żukowa.
Przypominamy:

Co nazywamy makulaturą?

Makulatura to zbędne lub zniszczone wyroby papiernicze, które można wykorzystać ponownie. Jest to cenny surowiec wtórny, z którego produkowane są wyroby, takie jak np. tektura falista, karton, papier toaletowy, papier do pakowania czy papier gazetowy. Makulatura może być przetwarzana i odzyskiwana nawet do siedmiu razy. W trosce o środowisko naturalne nie warto gromadzić niepotrzebnych gazet, kartonów– lepiej oddać je do skupu makulatury.

Co to jest recykling makulatury?

Recyklingiem nazywamy proces odzyskiwania surowców poprzez ich powtórne przetwarzanie. Dzięki recyklingowi zmniejsza się zużycie surowców naturalnych, a także ilość odpadów, co sprawia, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska naturalnego. Recykling papieru pozwala oszczędzić wiele drzew przed wycięciem, a także zmniejszyć zużycie wody, energii oraz ropy.

Korzyści:

  • mniejsze wysypiska,

  • niższe koszty produkcji w przedsiębiorstwach, które inwestują w maszyny recyklingowe,

  • profity finansowe.

Kolejną akcję zaczynamy niebawem.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 

Wiosną w ogródku i na łące

Dzieci z PP „Ognik”, Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klasy I korzystając ze słonecznej aury poznawały owady (m.in. pasikonika, motyle) i rośliny(mniszka lekarskiego, jaskry, koniczynę, złocienie) znajdujące się na łące wiosną. Uczniowie klasy I uczyli się rozpoznawać w/w rośliny, dowiedzieli się o możliwości wykorzystywania mniszka lekarskiego, zwanego potocznie mleczem do przetworów domowych np. syropów, miodków, sałatek itp. Dzieci wzbogaciły się także o nowe doznania sensoryczne, rozwijały koordynację wzrokowo –ruchową, uczyły się działać wg instrukcji plotąc wianki i bransoletki z mleczy i stokrotek.

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego z wychowawczynią, Panią Joanną Lekner , podczas wycieczek i spacerów nie zapominały o swoich kwiatowych rabatkach, na których znajdują się różnorodne odmiany wielobarwnych tulipanów, kolorowe hiacynty, żonkile oraz bratki.

Op. Małgorzata Szadkowska

 

Fluoryzacja

Nadwrażliwość i próchnica zębów to najczęstsze problemy stomatologiczne, z którymi zmagają się Polacy. Wystarczyłaby odpowiednia higiena jamy ustnej oraz profilaktyka przeciwpróchnicza, aby problem nas nie dotyczył. Jednym ze sposobów na ochronę naszych zębów jest fluoryzacja. Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem używanym do przeprowadzenia zabiegu fluoryzacji jest fluor. Jego brak prowadzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu, w szczególności w postaci chorób kości i zębów. Fluor dostarczany jest do organizmu wraz z jedzeniem i wodą. Bogatym źródłem fluoru są: orzechy, owoce morza i ryby, nabiał, rośliny strączkowe czy herbata. Fluor dostaje się do naszego organizmu także ze środkami do higieny jamy ustnej, takimi jak pasta do zębów, nić dentystyczna czy płyn do płukania jamy ustnej. W naszej szkole profilaktyka fluorkowa jest przeprowadzana pod bacznym okiem Pani higienistki z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Opracowała Katarzyna Okrój