Zakończenie roku szkolnego

26 czerwca 2015 r.  Mszą Świętą w Sanktuarium  NMP w Sianowie żegnaliśmy mijający rok szkolny.  Po mszy,  w szkole,  na uroczystym apelu,  dzieci i rodzice obejrzeli  program artystyczny  i prezentację „Od przedszkola do…” w wykonaniu uczniów klasy szóstej, którzy opuszczali mury naszej szkoły oraz ich młodszych kolegów z klasy III. Obecni mieli okazję obejrzeć prapremierę II części „Teatru Kaszubskiego”  realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Kartuskiego, pt.: „Borowa ciotka” (Pierwsza to ”Dzieci kaszubskie na jagodach”)  w wykonanie artystów z klas III –VI.  Następnie  zastępca Burmistrza Gminy Kartuzy  Pan Tomasz Belgrau wraz  Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni  Bożeną Merchel wręczyli  wyróżnionym uczniom  z kl.VI – Dominikowi Kostuch i Łukaszowi Mejer  Nagrodę Burmistrza Kartuz Pana Grzegorza Gołuńskiego.  Wyróżniający się w nauce uczniowie  z klas I-III otrzymali nagrody książkowe, a uczniowie z  klas IV – VI, świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Dzieci  ze 100% frekwencją zostały uhonorowane grami planszowymi i płytami CD.  Opiekun SKO pan Eugeniusz  Sikora także przygotował  rzeczowe niespodzianki dla systematycznie oszczędzających. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy bezpiecznego wypoczynku i wiele słońca podczas wakacji.  Do zobaczenia we wrześniu.

Karty rowerowe

Uczniowie klasy piątej pomyślnie zdali pierwszy egzamin na prawo jazdy.  Aby go zdobyć, pod czujnym okiem instruktora, zaliczali część praktyczną i teoretyczną.  Od dziś będą świadomymi uczestnikami ruchu na pojazdach  jednośladowych. Od 22 czerwca 2015 r. są posiadaczami karty rowerowej. Dokument wręczyła uczniom  Pani Dyrektor Bożena Merchel.

"Najkrótsza noc w najdłuższej wsi"

Mieszkańcy Koloni i okolicznych miejscowości licznie zagościli na imprezie środowiskowej w Koloni, dnia 21 czerwca 2015 roku. Po raz ósmy w historii wsi na boisku przy Szkole Podstawowej w Koloni Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia we współpracy ze Szkołą Podstawową  w Koloni, Sołectwem Kolonia, Kołem Rolniczym Gospodyń Wiejskich oraz OSP w Koloni zorganizowało imprezę środowiskową pt. „ Festyn rodzinny -Najkrótsza noc w najdłuższej wsi”. Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Koloni pani Bożena Merchel o godz. 15.00 dokonała uroczystego otwarcia  imprezy sobótkowej.

I tym razem nie zabrakło atrakcji; na wstępie odbył się wspaniały występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic, podczas którego nogi same rwały się do tańca. Zaraz po nim dzieci ustawiały się w kolejce do amerykańskich pojazdów, którymi były przewożone przy dźwiękach żołnierskich piosenek. Takie pojazdy zawitały na naszym boisku dzięki współpracy pań z KGW Kolonia z „Pomorskim Centrum Pomocy Alkoholikom i ich rodzinom”.

Następnie najmłodsi beneficjenci projektu „Teatr kaszubski” wystąpili z premierą przedstawienie w języku kaszubskim pt.: „Kaszubskie dzieci na jagodach”. Projekt  realizowany jest dzięki  wsparciu finansowemu Powiatu Kartuskiego. Nim przebrzmiały echa gromkich braw dla małych artystów,  już uczestnicy festynu  tańczyli wraz z instruktorką „Zumbę”, gorący taniec latynoamerykański.

W międzyczasie odbywały się  konkursy i zadania  dla dzieci i młodzieży, cieszące się niezmiennym zainteresowaniem. Dzieci uczestniczyły w  m.in. konkursie : „Przejdź gumę”, „Puzzle”, „Kto dalej, kto więcej”,  podczas wykopalisk poznawali podstawy pracy archeologów,  w wężowej  kolejce oczekiwali na przyjęcie przez  wizażystkę, niezawodnie uczestniczyli w loterii fantowej. Zabawom towarzyszyły niezapomniane emocje. Każda z konkurencji była nagradzana (piłkami, puzzlami,  książkami, kredkami,  kolorowankami, itp.)

Młodzież uczestniczyła w rozgrywkach w piłkę siatkową oraz grała w badmintona. Brała udział w tańcu z krzesłami oraz jadła arbuza na czas. Konkurencje dla dorosłych także uzyskały ogromny aplauz – mężczyźni ze swoimi drużynami pokonywali boisko  na „latającym dywanie”,  pompowali piłki  na czas, panie tarły ziemniaki na placki,  niektóre z pośpiechu także palce,  natomiast pary małżeńskie uczestniczyły w „biegu z jajkami przy asekuracji”.  Salwom śmiechu nie było końca.   Ważnym  punktem programu były pokazy strażackie w wykonaniu strażaków OSP Kolonia oraz konkurencja dla dzieci  polegająca na przewróceniu drewnianego pachołka strumieniem wody, zainteresowanie ze strony dzieci ogromne. Każdy chciał wypróbować swoje  umiejętności.

O godzinie 18:00 nastąpiło uroczyste rozpalenie ogniska . Uczestnicy imprezy mogli skosztować kiełbasek z chlebem wiejskim, ciast i  gofrów pieczonych  przez panie z KGW oraz wypić kawę czy herbatę. W imprezie uczestniczyło około 350 osób dorosłych i około 170 dzieci. W czasie festynu towarzyszył wszystkim uczestnikom Di Dżej.-

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom: Gminie Kartuzy za przyznanie dotacji, miejscowym przedsiębiorcom, osobom prywatnym za finansowe i rzeczowe wsparcie  oraz wszystkim, którzy włączyli się w zorganizowanie imprezy.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

Spotkanie z Amerykaninem

Dnia 22.05.2015r na lekcjach języka angielskiego gościł w naszej szkole Dany L. Begert, native speaker z USA. Wielu uczniów z utęsknieniem czekało na to spotkanie, ponieważ Dan odwiedził naszą szkołę po raz pierwszy lata temu. Podczas lekcji uczniowie porozumiewali się w języku angielskim. Dan opowiadał o różnych ciekawych wydarzeniach ze swojej pracy w Ghanie oraz turystycznych podróżach po Meksyku i Jamajce. Dla uatrakcyjnienia zajęć wykorzystano Internet oraz tablicę interaktywną. Dodatkową atrakcją było osobiste hobby Dana do jednośladów, gdyż jest zamiłowanym ,bikerem’. Mamy nadzieję, że Dan odwiedzi nas ponownie.

Spotkanie z autorem legend

A wszystko było po kaszubsku.

W ramach projektu pt.: TEATR KASZUBSKI”  realizowanego przez  Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia we współpracy ze Szkołą Podstawową w Koloni , dnia 17 czerwca 2015 r. zawitał do beneficjentów projektu oraz zaproszonych przez nich kolegów współczesny pisarz legend, baśni i bajek kaszubskich oraz tłumacz  Pan Janusz Mamelski. Opowiedział nam o sposobie , w jaki powstają jego utwory .  Bardzo zainteresowała nas opowieść  o mirachowskim rybaku, który chętnie zaglądał do karczmy i przebywał tam nierzadko do pierwszego piania koguta. Chciał swoją  jedyną córkę  oddać za żonę bogatego, ale starego włościanina, ale ona go odrzuciła.  W tym momencie pojawiają się biesy,  purtki i inne złe moce, które  na różne sposoby, prośbą, podstępem czy groźbą chcą dostać w swoje ręce jego duszę … W dalszej części legendy aktywnie uczestniczyliśmy zamieniając się w „latające diabły”, „spadające kamienie”, „piejące koguty” i inne rzeczy zgodnie z opowieścią, którą można poznać do końca czytając  książkę „ Legendy kaszubskie” a w niej  legendę  pt.: „W mirachowskiej puszczy”. Pisarz także sprawdzał, czy któraś z dziewcząt nie jest krewną „Staniszewskich Czarownic” i nie odleci na miotle (jednocześnie  martwił się, czy w takim wypadku miotła do niego wróci).  Niestety nikomu nie udało się odlecieć chociaż niektórzy przejawiali lekkie predyspozycje ku temu. Sądzimy jednak, że zgodnie z tłumaczeniem autora „czarownica” to ktoś kto potrafi oczarować np. śmiechem, wdziękiem, umiejętnościami. Podczas spotkania dla uważnych słuchaczy i widzów odbył się quiz wiedzy o Kaszubach i legendach naszego regionu,  Spotkanie zaciekawiło uczestników.  Wrócimy do książek Pana Janusza Mamelskiego pt.:„ Bursztynowy skarb”, ,,Bajki kaszubskie”, „Życie dzieci” i „Legend kaszubskich”  podczas dalszej  realizacji projektu.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu  Powiatu Kartuskiego .

Opracowała: Małgorzata Szadkowska