Prace przy cmentarzu

Rada Sołecka w Koloni , Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia oraz SP w Koloni wykonała już część prac renowacyjnych przy cmentarzu ewangelickim. Wycięto drzewa zgodnie ze wskazaniami pracowników Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, oczyszczono teren cmentarza  z niepotrzebnych roślin oraz odsłonięto kamienny murek wokół cmentarza. Wszystkim, którzy włączyli się do prac serdecznie dziękujemy.

Zakończenie roku szkolnego 2010-2011

Dnia 22 czerwca nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011. Uroczystość  została zainaugurowana przez dyrektor  szkoły panią Bożenę Merchel. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy Vi i V. Z łezką w oku pożegnaliśmy uczniów klasy VI, którzy od września będą gimnazjalistami.  Niektórzy z nich zostali wyróżnieni za wyniki  w nauce świadectwem z czerwonym paskiem oraz nagrodą książkową.

Uczniowie pozostałych klas także są  o rok starsi. We wrześniu spotkają się w kolejnej klasie.  Najlepsi uczniowie z poszczególnych klas również otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe, które wręczyła im pani dyrektor Bożena Merchel oraz wychowawcy.  Sponsorami nagród była Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Koloni.

Przeciw przemocy

Od 2006r. nasza szkoła bierze udział w programie społecznym Szkoła bez przemocy. W czerwcu 2008r. po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Szkoły bez przemocy. Od tej pory święto to wpisało się na stałe do kalendarz imprez szkolnych.

Dzień Szkoły bez przemocy to ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Każdego roku Dzień Szkoły bez przemocy obchodzimy na początku czerwca. W naszej szkole Dzień ten rozpoczyna się od uroczystego apelu, na którym podsumowujemy nasze działania podjęte w ramach programu społecznego Szkoła bez przemocy. Uczniowie klas starszych prezentują, przygotowane wcześniej, przedstawienie dotyczące profilaktyki przemocy. Następnie wszyscy udają się do klas na zajęcia z wychowawcą i pedagogiem prowadzone według scenariusza dotyczącego sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych bez użycia przemocy i agresji. Po tych dwugodzinnych zajęciach ponownie spotykamy się w holu szkoły i oglądamy prezentację multimedialną p.t. „Stop przemocy”. Następnie wspólnie odczytujemy punkty Kodeksu Szkoły bez przemocy i zostaje ogłoszony konkurs dla poszczególnych klas. Zadaniem konkursowym jest wykonanie przez klasę plakatu dowolną techniką na temat „Koniec z przemocą i agresją!” oraz wymyślenie hasła, sloganu, rymowanki związanego z tą tematyką. Uczniowie udają się do klas, gdzie trwają warszty plastyczne i przygotowanie prac konkursowych. Kolejnym etapem obchodów Dnia Szkoły bez przemocy jest prezentacja – omówienie przygotowanych przez poszczególne klasy plakatów oraz wygłoszenie rymowanki. Komisja konkursowa ocenia prace plastyczne i rymowanki przyznając punkty. Prace uczniów zostają umieszczone w holu szkoły. Zwycięska klasa otrzymuje nagrody rzeczowe, a pozostałe klasy drobne upominki – nagrody pocieszenia. Na zakończenie Dnia wszyscy spotykamy się na boisku szkolnym, gdzie możemy kibicować zmaganiom młodych piłkarzy szkolnej drużyny piłki nożnej.

W związku z hasłem przewodnim V edycji Programu: „Rodzice są z nami", integralną częścią tegorocznych obchodów Dnia Szkoły bez Przemocy był Dzień Otwarty dla Rodziców. Dzień Otwarty to inicjatywa zaadresowana do rodziców nie tylko obecnych uczniów szkoły, ale także do rodziców, którzy dopiero stoją przed wyborem szkoły dla swojego dziecka i chcą zobaczyć jak szkoła funkcjonuje, porozmawiać z kadrą pedagogiczną, zapoznać się np. ze standardami bezpieczeństwa i inicjatywami pozalekcyjnymi realizowanymi w szkole.

Mini Euro 2011

W ramach realizacji projektu „Aktywnie spędzamy czas wolny – przygotowania do turnieju i Turniej Mini Piłki Nożnej – Mini Euro 2011”, 17 czerwca 2011r. odbyły się w naszej szkole rozgrywki turniejowe. Na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Koloni  spotkały się drużyny z czterech sąsiednich szkół podstawowych: Staniszewa, Mirachowa, Prokowa i Koloni. Rywalizacja dostarczyła mnóstwa wrażeń. Emocje potęgował silny doping kibiców. Młodzi piłkarze zafundowali zebranym piękne widowisko. Wszystkie drużyny zaprezentowały dobry poziom gry według zasad fair play. Pierwsze starcie Szkoły Podstawowej w Prokowie i Szkoły Podstawowej w Staniszewie zakończyło się wynikiem 5:0. Drugi mecz rozegrany przez Szkołę Podstawową w Koloni i Szkołę Podstawową w Mirachowie dał wynik 1:0. Następnie o miejsce na podium zagrały drużyny ze szkoły w Staniszewie i Mirachowie. O wyniku zadecydowały rzuty karne na korzyść Staniszewa. W meczu finałowym spotkali się uczniowie z Prokowa i z Koloni. Tym razem również rozstrzygnięcie dały rzuty karne. Po wyrównanej grze w rzutach karnych zwyciężyła drużyna z Prokowa. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco: I miejsce – SP Prokowo, II miejsce – SP Kolonia, III miejsce – SP Staniszewo, IV miejsce – SP Mirachowo.  Wszystkie drużyny otrzymały puchary dla swoich szkół, zestawy piłek oraz dyplomy a zawodnicy nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyła uczestnikom dyrektor szkoły w Koloni – pani Bożena Merchel. Gospodarze zapewnili też gościom słodki poczęstunek, napoje oraz transport. Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

Wycieczki do Kartuz

 

W ramach realizacji projektu  „Aktywnie spędzamy czas wolny – przygotowania do turnieju i Turniej Mini Piłki Nożnej – Mini Euro 2011”, w maju i w czerwcu br. odbyły się wycieczki do Kartuz. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zwiedzania miasta Kartuzy, wejścia do Muzeum Kaszubskiego, Kolegiaty oraz na boisko Orlik 2012 przy Gimnazjum Nr 1 ul. Piłsudskiego. Natomiast głównym celem czerwcowej wycieczki była wizyta na stadionie GKS Cartusia1923 Kartuzy. Mieliśmy okazję zobaczyć stadion oraz z trybun oglądać trening młodych piłkarzy Cartusii. Również nasza szkolna drużyna odbyła trening pod okiem trenera Cartusii. Niezapomniane wrażenie wywarła na nas możliwość wypróbowania własnych sił na murawie stadionu. Rozegraliśmy krótki mecz z zawodnikami Cartusii. Zostaliśmy też zaproszeni przez ich trenera na kolejne spotkania we wrześniu. Na zakończenie naszej wizyty otrzymaliśmy pamiątkowy szalik klubowy. Następnie udaliśmy się do Gaju Świętopełka, gdzie pogłębialiśmy naszą wiedzę przyrodniczą na ścieżce dydaktycznej „Aleja Filozofów”. Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.